14 Jan
14Jan

הזמן שלהם פשוט עומד להגמר, 1300 ניצולים מתים בכל חודש. עוד מעט לא ישאר פשוט למי לעזור.  מצבם של כ-48,000 ניצולי שואה וקשישים שחיים מתחת לקו העוני היה לא פשוט עוד לפני הסגרים ומגבלות הקורונה. רבים נאלצו לבחור בין קניית תרופות, לבין חימום הבית. לעתים קרובות ויתרו על קניית מזון.

בחודשים האחרונים נתקלתי שוב ושוב במודעות של עמותת 'לחיות בכבוד' - ארגון שמספק מעל 1200 ארוחות חמות ביום לקשישים נזקקים.  השנור הזה מכעיס אותי. למה אזרחים מהשורה צריכים לתרום? למה המדינה לא דואגת להם לאוכל? אז לפני שאני שולף את כרטיס האשראי, החלטתי לבדוק מי עומד מאחורי מפעל ההזנה הזה, והאם התרומה שלי אכן תגיע לאדם נזקק.

לכן פניתי ישירות לארז קרלשטיין, מנהל העמותה וביקשתי להגיע להתנדב בחלוקה.  ציפיתי לשמוע מהעבר השני "נחזור אליך"... אבל להפתעתי ארז ענה לי "תגיע מחר  מוקדם בבוקר".  התבלבלתי קצת... ואחרי שהתפקסתי, שאלתי "מתי?, לאיפה?"  ארז אמר "תבוא מחר ב-6 וחצי בבוקר למטבח המרכזי שלנו בראשון לציון להכין חמגשיות ומשם תצא לחלוקה הראשונה של הבוקר בלוד ורחובות. אז התייצבתי למחרת ביום שישי בבוקר במטבח של "לחיות בכבוד".  הבן של ארז, מנדי, שאחראי על אריזת המנות, כבר היה שם ונתן לי ולאמא ובת שהגיעו להתנדב סינרים חד פעמיים וכפפות.  מדובר מטבח שמוציא מעל 1200 ארוחות חמות ביום! מפעל של מתנדבים ועובדים – כולם זזים במרץ, הכל מוקפד, סטרילי ואפשר להרגיש את המחוייבות ואת המסירות שלהם לדבר. אווירה של חסד, וחשמל של עשייה.  גם את ארז פגשתי כמובן במטבח.

הרבה אנשים פונים אליכם?

"אנשים רוצים לעשות טוב! הרוב תורמים וזה חשוב מאד. ויש מתנדבים שבאים לתת עבודה. לא כל אחד יכול להתפנות לזה, וזאת עבודה פיזית לא קלה. הארוחות האלה צריכות להגיע חמות ובזמן. אנחנו מסיעים אותן לבתים של הקשישים והניצולים הנזקקים ולמקבצי דיור במרכזי קליטה. המחלקים לא נכנסים לבניין כדי לא לסכן את הקשישים. רק אדם אחד נכנס - ממוגן ומסיכה כמובן".

פעילות ארגון החסד הזה מעוררת השראה

צילום: חלוקת מזון לקשישים וניצולי שואה במקבץ דיור (צולם לפני הסגר)

זה מעודד אותם לראות שלא שכחו אותם בתקופה כזו?

"כן, אנשים שסובלים מבדידות מקבלים התייחסות מכל הלב. אבל קודם כל זאת פעילות שמצילה קשישים מרעב. זה נשמע פומפוזי, אבל לצערי אני לא מגזים." יש לנו פה, בארץ, אנשים מבוגרים רעבים ממש.  

אני חייב לציין ארז שאני דור שלישי לשואה.  המקרר שלי מלא בכל טוב, סבא וסבתא שלי חיו בצורה מכובדת וקיבלו מהילדים והנכדים הרבה אהבה ותמיכה.  לכן אני לא מתעסק בזה ביום-יום, אבל כשיוצא לי לחשוב על זה - אני מרגיש מאד לא טוב. אני מתבייש! אלה אנשים שעברו דברים קשים - גם לפני שהם הגיעו לארץ וגם אחרי: נלחמו, הקימו, בנו, עשו... יש ביניהם אנשים שהקימו את המדינה. ועכשיו הם חיים בעוני?... סובלים מרעב?... זה לא בסדר! אנחנו חייבים להם.  

"אני מסכים עם כל מילה".  

 ולכן צריך לפעול מהר.  רק אם כולנו נתאחד ונתרום ניתן יהיה לעזור לכולם.  כאן בקישור ניתן בקלות לשלוח עכשיו ארוחה חמה.  ארוחה חמה עד הבית לקשיש נזקק עולה 20 ש"ח אבל אפשר לתרום כל סכום שרוצים.  אומנם בשבילנו זה נותן הרגשה מדהימה של שפע ועשית טוב אבל בשביל הקשיש הנזקק זה בדיוק ההבדל בין ללכת לישון רעב בלולי כבוד עצמי לבין ללכת לישון שבע בידיעה שלמשהו אכפת ממך. 

אני יכול לשאול איך קצין בכיר לשעבר בחיל האוויר מגיע לנהל את פעילות חלוקת המזון החשובה הזו? 

אשתי ואני התחלנו לפני 28 שנים. הכנו ארוחות חמות לנזקקים אצלנו בבית. מצווה...  "כן. הגיע אלי סיפור על זוג מבוגר שהייתה להם רשת חנויות גדולה, והם איבדו את כל הנכסים. אני כמובן לא אגיד במי מדובר.  מה שאני יכול להגיד לך זה שהם עברו להתגורר ברחוב, והם התביישו לבקש אוכל. זה מאד השפיע עלי. החלטתי למסד את הפעילות ולהגדיל אותה. זה הפך למפעל חיי.   

זה נכון שאתה עושה הכל בהתנדבות?

נכון

מקובל שמנכ"לים של עמותות מקבלים שכר

אני לא מתעסק במה שאחרים עושים.    מה שחשוב לי זה שהתרומות שנכנסות יהפכו לארוחות חמות שיגיעו למי שצריך. לשם הולך הכסף. נקודה."  

העמותה שלנו זכתה לבדיקות קפדניות כולל תחקיר בחדשות שהוכיח שוב שהעמותה פועלת בניקיון כפיים ופועלת באהבה גדולה למען כל נצרך נזקק.  אפשר לצפות כאן.

מה מבשלים להם?

ארוחות חמות המתואמות במיוחד לקשישים אשר ממכילות חלבון, פחמימה וירק.  המטבח בפיקוח מחמיר של משרד הבריאות והם מקבלים אוכל בריא וטעים".

צילום: חלוקת מזון מגוון מותאם אישית לקישישים במקבץ דיור (צולם לפני הסגר)

הרבה מהם ניצולי שואה?

כן. אתה מכיר את המספרים?

הבנתי מהמודעה שעשרות אלפי ניצולים חיים מתחת לקו העוני?

אתה יכול למצוא את הנתונים האלה גם בדו"ח מבקר המדינה.  רבע מניצולי השואה בישראל, כ-48 אלף איש חיים מתחת לקו העוני.  זקנים בודדים בלי כסף לאוכל ותרופות.קרוב ל-70% מהניצולים העניים חיים מקצבה חודשית של כמה מאות שקלים. אתה מתאר לך? מאות שקלים!  עוד 33% חיים מקצבה חודשית של כמה אלפי שקלים. מצבם פחות גרוע, אבל  גם הם נזקקים. בלי הארוחות האלה הקיום שלהם הוא בתת תזונה".

מכעיס אותי שהמדינה לא דואגת להם! למה צריך תרומות? איפה התקציבים?

תשמע, אני יכול לדבר על זה שעות... משרד הרווחה מנצל רק כ-30% מהתקציב הכולל של "התכנית לנזקקים" שמיועדת לניצולי השואה. אבל למי זה יועיל שנעמוד פה ונגיד כמה המדינה לא בסדר?  צריך אוכל!  וחשוב לפעול עכשיו! כי הזמן של האנשים האלה הולך ואוזל. 1300 ניצולים מתים כל חודש. עוד מעט פשוט לא יישאר למי לעזור. מגיעים אלינו סיפורים קשים מאד. קשים מאד! "

שמעתי על אנשים בני 90 פלוס שלא אכלו ארוחה חמה יותר משנתיים... 

נכון, אנחנו נחשפים לסיפורים קשים מדי יום ולכן חשוב שכל אחד יגלה ערנות, אולי יש קשיש במצוקה באזור מגוריו.  קח למשל את המקרה של  של אלכס, קשיש שלא יצא מהבית שבוע שלם מרוב בושה ופחד ובסוף נאלץ לאכול את כל התרופות שלו.   

יש לנו הזדמנות וזכות להעניק להם כמה שנים טובות של אהבה, של ביטחון תזונתי. שלא ידאגו לארוחה הבאה... אז בזה אנחנו מתעסקים. לא בדיבורים על מה המדינה צריכה לעשות. אתה מבין? אנחנו מגייסים תרומות ודואגים שהכסף יהפוך לאוכל ויגיע למי שצריך. ודרך אגב, אנחנו לא מתעקשים על ניצולי שואה.  אין אצלנו שומר בכניסה. כל מי שמבקש ארוחה חמה מקבל.

כעת, גם לכם הקוראים יש הזדמנות להצטרף לקהילת התורמים ולתרום עלות ארוחה חמה כאן בקישור המאובטח שמוביל לדף התרומה של לחיות בכבוד.

בזכות התרומות שלכם הצלחנו להרחיב את הפעילות הגענו ל- 2200 ארוחות ביום שעולות 14,784,000 ש"ח בכל שנה.  אבל לצערי זה רק טיפה בים.  ממש לאחרונה נחנך מרכז חלוקה חדש בחולון לנזקקים.

כמה עולה חלוקת הארוחות היום יומית?

והכל מתרומות?  

יש השתתפות מזערית של המדינה, כשקל למנה, אני חלילה לא מזלזל, כל שקל חשוב.  אבל בפועל הקשישים והניצולים תלויים למעשה בתרומות שלכם כדי להמשיך לאכול.  הם תשושים ולא מסוגלים לבשל.  עכשיו עם הקורונה, הם מסוגרים וגם מפחדים לצאת.  

היעד שלנו הוא פשוט, לדאוג שכל קשיש וניצול נזקק יחייה בכבוד ויזכה לקבל ארוחה חמה כל יום עד סוף ימיו, בזכותכם.  לכן אנחנו צריכים את עזרתכם והיא פשוט קריטית עכשיו.  בלי תרומת ארוחות פשוט לא ניתן יהיה להמשיך.

כאן, בלחיצה על הקישור אתם שולחים ארוחה לקשיש במשך שבוע / חודש שלם או בכל סכום שתרצו.

גילוי נאות

שמי גיא פוליצר, בן 45 תושב רחובות.  דור שלישי לניצולי שואה.  מטרתי פשוטה, להנציח את זכר קרובי משפחתי שנספו בשואה ולעורר מודעות חברתית לבעיה המוסרית הכאובה הזו.  כי פשוט לא נתפס ולא מתקבל על הדעת שיש ניצולי שואה וקשישים רעבים בישראל.  לכן כשאתם לוחצים על הקישור באתר שלי אתם בעצם מועברים לאתר התרומה המאובטח של לחיות בכבוד. ניתן ליצור עמי קשר בכל שאלה בטלפון 052-8700931.תודה רבה והלוואי שתמיד תזכו להיות בצד הנותן. 
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.